Harmony Clean Flat Responsive WordPress Blog Theme

13 rzeczy, które powinieneś przestać robić mając 20 lat

wtorek, czerwca 25, 2013 sieczkarnia 33 Comments Category : , ,

z1. Gonić za hajsem. 

Wiem, że pieniądze są ważne i tak, wiem że bez nich się nie da. Szczerze pochwalam wszelkie formy dążenia do finansowej niezależności i samodzielności typu własny biznes, pasywne źródła dochodu czy freelancing. Sama jednak chcę dać wieżowcom trochę luzu na przyszłość i choć uważam, że praca wzbogaca nie tylko materialnie, to nie kumam tych osób, które nie widzą nic poza kasą. Ścigać to się mogą szczury. Jak jest więcej to fajnie, jak mniej to też da się żyć. Trzeba poprawiać swoją życiową sytuację i własne realia, ale jeśli oceniasz wszystkich po tym ile w portfelu mają, to wyjdź. Goń za tą kasą, ale zdrowo i tylko po to, żeby żyło Ci się lepiej, a nie żeby być lepszym.2. Żyć, żeby posiadać.

Masz swoje wishlisty ubrań, kosmetyków i gadżetów? Też lubię mieć ładne rzeczy i wygodne życie, dużo frajdy może sprawić nowa książka czy buty, ale to nie jest najważniejsze, człowieku. Lepiej kupować szczęście innym. Jestem za kupowaniem rzeczy związanych z Twoim hobby, pasją, rozwojem. To jest zawsze na plus. Ale stwarzanie sobie samemu klatki szczęścia i spełnienia poprzez przedmioty jest fe.
3. BYĆ studentem.

Tak jak z chodzeniem do kina i na film. Tylu znam już, którzy chcieli po prostu być studentami i teraz psińco. Jestem za studiowaniem, ale nie za byciem studentem dla fanu, fejmu czy prestiżu. Jedyne kierunki jakie mnie interesują, można studiować tylko zagranicą. I jeśli kiedykolwiek zacznę studiować, to właśnie to co naprawdę będzie mnie jarać i czemu będę chciała się poświęcić. I tak, wolę teraz zapieprzać jak dziki wół i zdobywać doświadczenie, zamiast być studentką.4. Spełniać oczekiwania.


Mamy, taty, babci czy koleżanek. Rób tak i tak. To jest białe, a to zakazane. W tym Ci ładnie, na to jesteś za gruba. To potrafisz, a tam się ośmieszysz. Rób dalej jak inni Ci sugerują i każą, mniej lub bardziej otwarcie i dosadnie, a dojdziesz dokładnie tam, gdzie być nie chcesz.5. Stać w miejscu.

Teraz możesz eksperymentować bez ograniczeń. Jeśli nie chcesz czegoś, to to zmień. Nie musisz ciągle spać, chlać, ćpać dopóki nie założysz rodziny i jedyne co Ci pozostanie to weekendowe melanże. No reason to stay is a good reason to go. Możesz sprawdzić w czym jesteś dobry i to rozwinąć. Im jesteś starszy tym masz więcej opcji i możliwości. Sprawdź to, bo prawdopodobnie kolejne piwko z kumplem czy posiadówa przy grach nie zapadnie Ci szczególnie w pamięć.6. Trzymać się grupy.

Nie jesteś już w szkole, nie musisz robić tego co poparłaby Twoja paczka. Teraz jesteś Ty i na sobie się skup. Przestań przejmować się tym, co mogą pomyśleć o Tobie Twoi znajomi. To, że nigdy czegoś nie robiłeś nie znaczy, że nie możesz zacząć. Szkolne i podwórkowe znajomości są okej, bo wiążą się z nimi wspomnienia i doświadczenia, ale ziomki za Ciebie życia nie przeżyją.7. Śnić o dorosłości.

Kim chcesz zostać jak dorośniesz? Ty już jesteś duży i okazało się, że nic się samo nie wydarzyło. Teraz jest czas na to, żeby spełniać dziecięce marzenia i młodzieńcze ambicje.8. Pozwalać sobą manipulować.


Pora zacząć mówić nie. Pora postawić własne życie i własne działania ponad oczekiwaniami i planami znajomych. Ty nic nie musisz, wszystko możesz, od Ciebie zależy czy dasz kraść sobie swój cenny czas. Minęły już czasy, kiedy codziennie bujałeś się ze swoimi znajomymi i byliście dla siebie całym światem. Teraz każdy ma swój świat. Bądź czujny, bo ludzie manipulują sobą wzajemnie niemal ciągle. Nie rób tego czego nie chcesz robić, nie mów tego czego nie myślisz, nie bądź Tym kim nie jesteś.9. Udawać kogoś innego.

Pracuj nad poczuciem własnej wartości, bo jesteś spoko taki jaki jesteś. Musisz nad sobą pracować, ale tylko po to, żeby być lepszą wersją siebie samego. Nie musisz nikomu dorównywać, nie musisz za nikim gonić, nie musisz się na nikim wzorować. Sam pomyśl jaki chcesz być i zacznij robić coś w tym kierunku. To już koniec szkolnej rywalizacji i systemu oceniania. Czerp z innych, ale nie kopiuj ich.10. Trzymać z nieodpowiednimi ludźmi.

Już nikt nie każe Ci siedzieć z kimś kogo nie lubisz w jednej ławce. Wcale nie musisz trzymać się z ludźmi, którzy obniżają Twoje loty. Powinieneś odciąć się od tych wszystkich, którzy swoje niepowodzenia i rozczarowania przelewają na Ciebie. Nie jesteś zbiornikiem na odchody tego świata. Jak ktoś ma z czymś problem, to nie Twoja wina. Jeśli dalej utrzymujesz kontakty z ludźmi, którzy mają negatywne nastawienie, są hejterami , dołują Cię i nie chcą, żeby Tobie się cokolwiek udało - olej ich.11. Olewać bliskich.

Mam nadzieję, że takich osób jest coraz mniej, bo wiadomo, że rodzina jest najważniejsza. Tylko rodzina nie patrzy w koszta.12. Trzymać się jednej opcji.

Świat ciągle się zmienia. Jeśli nadal uważasz, że dobry kierunek studiów albo obecna dobrze płatna praca to już luzik i stabilizacja, to się mylisz. Studia to już za mało, pracę zawsze możesz stracić. Dlatego miej zawsze plan B, C i D. Myśl jak możesz się usamodzielnić. Nie trzymaj się kurczowo jednego pracodawcy. Ucz się na własną rękę. Bierz udział w szkoleniach i kursach. Inwestuj w siebie. Ucz się języków. Zdobywaj certyfikaty. Bądź elastyczny. Bądź mobilny. Nie przywiązuj się do miejsc i rzeczy. Szukaj alternatyw. Działaj w różnych dziedzinach i na kilku frontach. Bądź kreatywny. 13. Spać spokojnie.

Jeśli śpisz spokojnie to znaczy, że nie dajesz z siebie wystarczająco dużo. Jeśli głowa wieczorem nie pęka Ci od wysiłku intelektualnego albo od nadmiaru pomysłów, you do it wrong. Nie dbaj o bezpieczeństwo i komfort, bo tylko ciężka praca i przekraczanie własnych granic daje najlepsze rezultaty. Wszystko co robisz, rób na 100%. Better, harder, faster, stronger. Nie bądź zajęty, tylko faktycznie działaj. Mniej gadania. Więcej ryzyka.


A Wy czego nie chcecie robić mając dwadzieścia parę lat ?

RELATED POSTS

33 komentarze